среда, 21 января 2015 г.
Розробка урока "Перлини вокальної музики"
Розробка урока "Перлини вокальної музики"
Курс
«Музичне мистецтво»,
6 клас,
II семестр
Урок № 28
II семестр
Тема: Перлина вокальної музики.
Мета: - розкрити
особливості вокальної музики у втіленні духовного світу людини;
-
поглибити знання учнів про творчість Михайла
Глінки, ознайомити з творчістю Валентина Сильвестрова;
-
закріпити визначення понять і термінів:
лірика, лірична музика, романс, баритон;
-
формувати вокально-хорові навички та
вміння аналізувати вокальні твори – романс, фрагменти
музикального циклу;
-
розвивати інтерес до вокальної музики;
-
виховувати естетичний смак учнів.
Музичний матеріал: М.Глінка «Я помню чудное мгновенье»;
В.Сильвестров.
Цикл «Тихі пісні», «Прощай світе, прощай земле...», Г.Гладков «Тихий марш».
Обладнання: портрет
композитора М.Глінки, портрет композитора В.Сильвестрова, текст пісні,
аудіозапис, відеозапис, комп’ютер.
Тип уроку: комбінований, урок розширення і поглиблення
теми
«Я і музика».
ХІД УРОКУ
Під час входу учнів до класу їх
супроводжує звучання пісні «Тихий марш» муз. Г.Гладкова.
І. Організаційний момент.
1). Музичне
привітання.
Вчитель:
-Добрий день, вам, діти,
Починаємо урок.
Учні:
-Добрий день учителю,
Раді бачити ми Вас.
2). Повідомлення
теми і змісту уроку.
- Діти, сьогодні ми з вами
проводимо урок, тема якого «Перлина вокальної музики».
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вчитель:
- Минулого року ми розмірковували про роль літератури у вокальній музиці,
слухали пісні, романси, вокаліз. Однак вокальна музика - це, насамперед, пісня.
Яку пісню ми почали розучувати на попередньому уроці?
Діти:
- Пісню Г. Гладкова «Тихий марш» з
дитячого кінофільму «Крапка, крапка, кома».
Вчитель:
- Який образ розкриває пісня «Тихий марш»?
Діти:
- Пісня «Тихий марш» Г. Гладкова розкриває учням образ
наполегливого шукача знань у «непролазних хащах» розумних книг.
Вчитель:
- Як ви розумієте назву цієї пісні?
Відповіді дітей.
Вчитель:
- Перш ніж ми розпочнемо роботу над піснею «Тихий марш», ми як завжди розспіваємось.
Розспівування.
1. Поступовий рух вверх і вниз (закритий
рот).
2. Розспівування по звуках тризвука (склади
ді, де, да, до, ду).
3. Виконання звукоряду вверх, вниз.
ІІІ. Мотивація учбової діяльності. Вокально– хорова робота.
Вчитель:
-
Діти, зараз ми виконаємо перший куплет
пісні Геннадія Гладкова «Тихий марш».
Робота над фразуванням.
1.
Робота
над диханням.
2.
Робота
над паузами в мелодії, дикцією, виразністю виконання у рухливому темпі.
«Відшліфовуємо» виконання
епізодів з діалогами (робота по групах та всім класом). Розучуємо текст II куплету
пісні та намічаємо разом з учнями план її виконавського розвитку.
IV. Сприйняття нової теми.
Вчитель:
- Музику Михайла Глінки ми слухали на уроках музичного мистецтва у
початкових класах. Пригадайте його захоплено-схвильовану та яскраво-зображальну
«Попутну пісню», створену на честь відкриття першої залізниці у Росії.
М.І. Глінка «Попутна пісня».(повторне
слухання).
- «Знавці творчості М.І. Глінки» поділяться з нами цікавою інформацією про
життя і творчість М.І. Глінки.
Відеопрезентація.
1 Учень:
- Михайло Іванович Глінка – видатний російський композитор XIX століття,
засновник російської класичної музики — оперної та симфонічної, автор
прекрасних пісень, романсів та інструментальних творів.
2 Учень:
- Джерелом музики Михайла Глінки є народна російська пісенність.
Найяскравішим спогадом дитинства композитора були казки його няні та народні
пісні, інтонації яких згодом втілилися у творах композитора. Він грав на різних
інструментах у складі домашнього оркестру його дядька, і особливо захоплювався
народними піснями у виконанні оркестру.
3 Учень:
- Під час навчання у Благородному пансіоні при Головному педагогічному
інституті Михайло Глінка познайомився з Олександром Пушкіним. Його вірші
справили на Глінку незабутнє враження і згодом посіли значне місце у вокальній
музиці композитора.
4 Учень:
- Романс Михайла Глінки „Я мить чудову пам'ятаю” на вірші Олександра
Пушкіна — перлина російської вокальної лірики.
Вчитель:
- Дуже цікава історія створення романсу. «Знавці творчості М.І. Глінки»
познайомлять нас з нею.
5 Учень:
- У 1825 році Олександр Пушкін, захоплений красою Анни Керн, написав на
згадку про їхню зустріч віршовані рядки: „Я мить чудову пам'ятаю...”. Цей вірш
— світлий, натхненний гімн коханню — один із найкращих творів геніального російського
поета. Він передав у поезії тепло, ніжність і пристрасть своєї палкої душі.
6 Учень:
- Пройшло 15 років. Одного разу донька Анни Керн
Катерина, гостюючи у подруги, випадково зустрілася з талановитим, уже досить
відомим композитором, Михайлом Глінкою.
І «чудова мить» повторилася! Захоплення, симпатія,
любов вилилися у прекрасну ліричну музику, написану на рядки знаменитого вірша.
Так примхливо переплелися образи матері і доньки у
творчості двох видатних російських митців. Так з'явився один із найкращих
творів Михайла Глінки романс «Я мить чудову пам'ятаю».
Вчитель:
- Романсом називають одноголосний вокальний твір з
інструментальним супроводом. Іноді важко знайти відмінності між романсом і
піснею, але романс передає особисті почуття і враження, тому цей твір виконують
соло або дуетом і ніколи не співають хором.
Прослухайте романс „Я мить чудову пам’ятаю” і
поміркуйте, скільки частин можна виділити у творі.
Слухання.
Романс М. Глінки „Я мить чудову пам’ятаю”
Аналіз
прослуханого твору
Вчитель:
- Який настрій
передано в романсі?
Учні:
- В романсі передано зачарування і радість знайомства, світлі надії і
сподівання; тривога і сум від розлуки з коханою. І знову – світло, радість
нової зустрічі.
Вчитель:
- Яку будову має романс?
Учні:
- Маючи тричастинну будову, романс втілює зміну почуттів та важливі моменти
духовного життя героя: першу зустріч з коханою, гіркоту розлуки та радість
нової зустрічі.
Вчитель:
- Наступним зразком вокальної лірики є вокальний цикл для баритона і
фортепіано «Тихі пісні» українського композитора другої половини ХХ століття,
народного артиста України Валентина Васильовича Сильвестрова.
„Тільки мелодія робить музику вічною...” – ці слова
сказав Валентин Васильович Сильвестров, музикант і композитор, який тривалий
час був невизнаним авангардистом нового стилю написання музики.
Вчитель:
- «Знавці творчості В. Сильвестрова» познайомлять нас з життєвим і творчим
шляхом композитора.
1 Учень:
- Валентин Васильович Сильвестров – киянин. Його
батько був інженером, а мати – вчителькою. З дитинства він виявляв нахил до
точних наук, а музиці почав вчитися лише
з п’ятнадцяти років. Музичну освіту здобув у Київській консерваторії у
класі відомого композитора Бориса Лятошинського.
2 Учень:
- У 50-60-х роках минулого століття Валентин
Сильвестров разом із групою інших молодих композиторів висловив прагнення
відійти від застарілих музичних традицій і йти в ногу з найсучаснішими
поглядами у світовій та європейській музиці.
На той час це був занадто сміливий крок, тому твори
Валентина Сильвестрова та його однодумців перестали звучати – їх забороняли,
вилучали з концертних програм. Визнання прийшло до композитора спочатку за
кордоном, а вже потім – на батьківщині.
3 Учень:
- Вокальний цикл Валентина Сильвестрова «Тихі пісні»
написаний для баритона (низького чоловічого голосу) в супроводі фортепіано на
вірші класичних поетів. Цикл складають 24 пісні, в яких розкривається глибока
любов композитора до української та російської поезії, до краси втілених у ній
почуттів і оспівуваної природи.
Сам автор сказав, що головним героєм циклу є „поезія
серця”.
4 Учень:
- Пісня «Прощай, світе, прощай, земле…» на вірші Тараса Шевченка –
прекрасний сумовитий розспів, що нагадує кобзарські думи. Зв'язок із народними
поетичними і музичними джерелами виявляється в глибокій простоті втілення
образу.
Вчитель:
- Прослухайте твір Валентина Сильвестрова «Прощай, світе, прощай, земле...»
із циклу «Тихі пісні”.
Вчитель:
- Чи відповідає характер музики змісту і настроям віршованого тексту?
- Чи схожа пісня В. Сильвестрова на романси?
- Чи схожа пісня В. Сильвестрова на романси?
Вчитель:
Ми з вами прослухали два твори. Я
пропоную вам порівняти їх. Зверніть увагу на таблицю, яка допоможе вам
закріпити матеріал, вивчений на уроці.
Глінка М.І. Романс
«Я мить чудову пам’ятаю»
|
Сильвестров В.В.
«Прощай, світе, прощай,
земле...»
|
1. Глінка М.І. –
російський композитор ХІХ століття.
|
1.
Сильвестров В.В. – український композитор другої
половини ХХ століття.
|
2.
Глінка М.І.-
засновник російської класичної музики.
|
2.
Сильвестров В.В. – музикант і композитор, який тривалий
час був невизнаним авангардистом нового стилю написання музики.
|
3.
Романс створено на вірш класика російської літератури
О.С. Пушкіна
|
3.
Пісню створено на вірш класика української літератури
Т.Г. Шевченко.
|
4.
В романсі поєднуються щирі слова і натхненна музика.
|
4.
В пісні простежується гармонічна єдність поезії та
музики.
|
5.
Романс „Я мить чудову пам’ятаю” передає особисті
почуття і враження
|
5.
Пісня «Прощай, світе, прощай, земле...» - прекрасний
розспів, що нагадує кобзарські думи.
|
V. Підсумок уроку.
Вчитель:
- Сьогодні на уроці ми відкрили ще одну сторінку музичного мистецтва. Я
сподіваюсь, що ви відчули витончене і досконале втілення у творах, які звучали
на уроці, краси людських почуттів, їх зміну та розвиток. Я хочу подякувати
творчим групам за цікаві розповіді, а вам
за активну роботу, виразне і осмислене виконання пісні.
VI. Домашне завдання.
Вчитель:
- Під час прослуховування музики вдома зверніть увагу на твори вокальної
класики, а також продумайте власний варіант виконавського плану І і ІІ куплетів
пісні «Тихий марш» муз. Г. Гладкова.
Вихід з
класу під звучання пісні «Тихий марш» Г.Гладкова.
Подписаться на:
Сообщения (Atom)