среда, 25 марта 2020 г.

Дистанційне навчання


Музичне мистецтво 5-А клас. Тема Професійна музика. Матеріал для повторення. Слухання музики.  Роздум на тему :" Роль диригента в оркестрі".

Музичне мистецтво 5- Б клас. Тема Професійна музика. Матеріал для повторення. Слухання музики. Роздум на тему :"Роль диригента в оркестрі".
https://www.youtube.com/watch?v=18SK4l0_3

 Музичне мистецтво 6- А клас. Тема 24. Рондо . Сюїта. Слухання  твору.
 Музичне мистецтво 6- Б клас . Тема24. Рондо Сюїта. Слухання твору.

tthps://www.youtube.com/watch?v=A_THdzBnHy0

среда, 3 февраля 2016 г.

Задание для 7 класса.

Повторить текст песни Н. Май "На нашій  Укрїні".

Задание 5 класс

Нарисовать иллюстрацию к песне И. Карабица"Пісня на добро".

Задание 6 класс

Нарисовать иллюстрацию к одной из любимых песен,выученных на уроках музыкального искусства в 1 семестре.

Задание на дополнительные каникулы


среда, 21 января 2015 г.

Фото учнів на уроці музичного мистецтва







Розробка урока "Перлини вокальної музики"

Розробка урока "Перлини вокальної музики"  

Курс «Музичне мистецтво»,
6 клас, II семестр


Урок № 28
II семестр

Тема:         Перлина вокальної музики.

Мета:       -  розкрити особливості вокальної музики у втіленні духовного світу людини;
-         поглибити знання учнів про творчість Михайла Глінки, ознайомити з творчістю Валентина Сильвестрова;
-         закріпити визначення понять і термінів: лірика, лірична музика, романс, баритон;
-         формувати вокально-хорові навички та вміння  аналізувати  вокальні твори – романс, фрагменти музикального циклу;
-         розвивати інтерес до вокальної музики;
-         виховувати естетичний смак учнів.

Музичний матеріал: М.Глінка «Я помню чудное мгновенье»;
В.Сильвестров. Цикл «Тихі пісні», «Прощай світе, прощай земле...», Г.Гладков «Тихий марш».
Обладнання: портрет композитора М.Глінки, портрет композитора В.Сильвестрова, текст пісні, аудіозапис, відеозапис, комп’ютер.

Тип уроку: комбінований, урок розширення і поглиблення теми 
«Я і музика».

ХІД УРОКУ

Під час входу учнів до класу їх супроводжує звучання пісні «Тихий марш» муз. Г.Гладкова.

І. Організаційний момент.
1). Музичне привітання.

Вчитель:
-Добрий день, вам, діти,
Починаємо урок.
Учні:
-Добрий день учителю,
Раді бачити ми Вас.

2). Повідомлення теми і змісту уроку.
- Діти, сьогодні ми з вами проводимо урок, тема якого «Перлина вокальної музики».

ІІ. Актуалізація опорних знань
Вчитель:
- Минулого року ми розмірковували про роль літератури у вокальній музиці, слухали пісні, романси, вокаліз. Однак вокальна музика -  це, насамперед, пісня.
Яку пісню ми почали розучувати на попередньому уроці?
Діти:
- Пісню Г. Гладкова «Тихий марш»  з дитячого кінофільму «Крапка, крапка, кома».
Вчитель:
- Який образ розкриває пісня «Тихий марш»?
Діти:
- Пісня «Тихий марш» Г. Гладкова розкриває учням образ
наполегливого шукача знань у «непролазних хащах» розумних книг.
Вчитель:
- Як ви розумієте назву цієї пісні?
Відповіді дітей.
Вчитель:
- Перш ніж ми розпочнемо роботу над піснею «Тихий марш»,  ми як завжди розспіваємось.
Розспівування.
1.     Поступовий рух вверх і вниз (закритий рот).
2.     Розспівування по звуках тризвука (склади ді, де, да, до, ду).
3.     Виконання звукоряду вверх, вниз.

ІІІ. Мотивація учбової діяльності. Вокально– хорова робота.
Вчитель:
-         Діти, зараз ми виконаємо перший куплет пісні Геннадія Гладкова «Тихий марш».
Робота над фразуванням.
1.                Робота над диханням.
2.                Робота над паузами в мелодії, дикцією, виразністю виконання у рухливому темпі.
«Відшліфовуємо» виконання епізодів з діалогами (робота по групах та всім класом). Розучуємо текст II куплету пісні та намічаємо разом з учнями план її виконавського розвитку.

IV. Сприйняття нової теми.
Вчитель:
- Музику Михайла Глінки ми слухали на уроках музичного мистецтва у початкових класах. Пригадайте його захоплено-схвильовану та яскраво-зображальну «Попутну пісню», створену на честь відкриття першої залізниці у Росії.
М.І. Глінка «Попутна пісня».(повторне слухання).
- «Знавці творчості М.І. Глінки» поділяться з нами цікавою інформацією про життя і творчість М.І. Глінки.
Відеопрезентація.  

1 Учень:
- Михайло Іванович Глінка – видатний російський композитор XIX століття, засновник російської класичної музики — оперної та симфонічної, автор прекрасних пісень, романсів та інструментальних творів.

2 Учень:
- Джерелом музики Михайла Глінки є народна російська пісенність. Найяскравішим спогадом дитинства композитора були казки його няні та народні пісні, інтонації яких згодом втілилися у творах композитора. Він грав на різних інструментах у складі домашнього оркестру його дядька, і особливо захоплювався народними піснями у виконанні оркестру.

3 Учень:
- Під час навчання у Благородному пансіоні при Головному педагогічному інституті Михайло Глінка познайомився з Олександром Пушкіним. Його вірші справили на Глінку незабутнє враження і згодом посіли значне місце у вокальній музиці композитора.

4 Учень:
- Романс Михайла Глінки „Я мить чудову пам'ятаю” на вірші Олександра Пушкіна — перлина російської вокальної лірики.

Вчитель:
- Дуже цікава історія створення романсу. «Знавці творчості М.І. Глінки» познайомлять нас з нею.

5 Учень:
- У 1825 році Олександр Пушкін, захоплений красою Анни Керн, написав на згадку про їхню зустріч віршовані рядки: „Я мить чудову пам'ятаю...”. Цей вірш — світлий, натхненний гімн коханню — один із найкращих творів геніального російського поета. Він передав у поезії тепло, ніжність і пристрасть своєї палкої душі.

6 Учень:
- Пройшло 15 років. Одного разу донька Анни Керн Катерина, гостюючи у подруги, випадково зустрілася з талановитим, уже досить відомим композитором, Михайлом Глінкою.
І «чудова мить» повторилася! Захоплення, симпатія, любов вилилися у прекрасну ліричну музику, написану на рядки знаменитого вірша.
Так примхливо переплелися образи матері і доньки у творчості двох видатних російських митців. Так з'явився один із найкращих творів Михайла Глінки романс «Я мить чудову пам'ятаю».

Вчитель:
- Романсом називають одноголосний вокальний твір з інструментальним супроводом. Іноді важко знайти відмінності між романсом і піснею, але романс передає особисті почуття і враження, тому цей твір виконують соло або дуетом і ніколи не співають хором.
Прослухайте романс „Я мить чудову пам’ятаю” і поміркуйте, скільки частин можна виділити у творі.
Слухання. Романс М. Глінки „Я мить чудову пам’ятаю”
Аналіз прослуханого твору

Вчитель:
- Який настрій передано в романсі?

Учні:
- В романсі передано зачарування і радість знайомства, світлі надії і сподівання; тривога і сум від розлуки з коханою. І знову – світло, радість нової зустрічі.

Вчитель:
- Яку будову має романс?

Учні:
- Маючи тричастинну будову, романс втілює зміну почуттів та важливі моменти духовного життя героя: першу зустріч з коханою, гіркоту розлуки та радість нової зустрічі.

Вчитель:
- Наступним зразком вокальної лірики є вокальний цикл для баритона і фортепіано «Тихі пісні» українського композитора другої половини ХХ століття, народного артиста України Валентина Васильовича Сильвестрова.
„Тільки мелодія робить музику вічною...” – ці слова сказав Валентин Васильович Сильвестров, музикант і композитор, який тривалий час був невизнаним авангардистом нового стилю написання музики.


Вчитель:
- «Знавці творчості В. Сильвестрова» познайомлять нас з життєвим і творчим шляхом композитора.

1 Учень:
- Валентин Васильович Сильвестров – киянин. Його батько був інженером, а мати – вчителькою. З дитинства він виявляв нахил до точних наук, а музиці почав вчитися лише  з п’ятнадцяти років. Музичну освіту здобув у Київській консерваторії у класі відомого композитора Бориса Лятошинського.

2 Учень:
- У 50-60-х роках минулого століття Валентин Сильвестров разом із групою інших молодих композиторів висловив прагнення відійти від застарілих музичних традицій і йти в ногу з найсучаснішими поглядами у світовій та європейській музиці.
На той час це був занадто сміливий крок, тому твори Валентина Сильвестрова та його однодумців перестали звучати – їх забороняли, вилучали з концертних програм. Визнання прийшло до композитора спочатку за кордоном, а вже потім – на батьківщині.

3 Учень:
- Вокальний цикл Валентина Сильвестрова «Тихі пісні» написаний для баритона (низького чоловічого голосу) в супроводі фортепіано на вірші класичних поетів. Цикл складають 24 пісні, в яких розкривається глибока любов композитора до української та російської поезії, до краси втілених у ній почуттів і оспівуваної природи.
Сам автор сказав, що головним героєм циклу є „поезія серця”.


4 Учень:
- Пісня «Прощай, світе, прощай, земле…» на вірші Тараса Шевченка – прекрасний сумовитий розспів, що нагадує кобзарські думи. Зв'язок із народними поетичними і музичними джерелами виявляється в глибокій простоті втілення образу.

Вчитель:
- Прослухайте твір Валентина Сильвестрова «Прощай, світе, прощай, земле...» із циклу «Тихі пісні”.
Вчитель:
- Чи відповідає характер музики змісту і настроям віршованого тексту?
- Чи схожа пісня В. Сильвестрова на романси?
Вчитель:
Ми з вами прослухали два твори.  Я пропоную вам порівняти їх. Зверніть увагу на таблицю, яка допоможе вам закріпити матеріал, вивчений на уроці.

Глінка М.І. Романс
«Я мить чудову пам’ятаю»

Сильвестров В.В.
«Прощай, світе, прощай, земле...»
1.     Глінка М.І. – російський композитор ХІХ століття.
1.     Сильвестров В.В. – український композитор другої половини ХХ століття.
2.     Глінка М.І.-  засновник російської класичної музики.
2.     Сильвестров В.В. – музикант і композитор, який тривалий час був невизнаним авангардистом нового стилю написання музики.
3.     Романс створено на вірш класика російської літератури О.С. Пушкіна
3.     Пісню створено на вірш класика української літератури Т.Г. Шевченко.
4.     В романсі поєднуються щирі слова і натхненна музика.
4.     В пісні простежується гармонічна єдність поезії та музики.
5.     Романс „Я мить чудову пам’ятаю” передає особисті почуття і враження
5.     Пісня «Прощай, світе, прощай, земле...» - прекрасний розспів, що нагадує кобзарські думи.

V. Підсумок уроку.
Вчитель:
- Сьогодні на уроці ми відкрили ще одну сторінку музичного мистецтва. Я сподіваюсь, що ви відчули витончене і досконале втілення у творах, які звучали на уроці, краси людських почуттів, їх зміну та розвиток. Я хочу подякувати творчим групам за цікаві розповіді, а вам  за активну роботу, виразне і осмислене виконання пісні.

VI. Домашне завдання.
Вчитель:
- Під час прослуховування музики вдома зверніть увагу на твори вокальної класики, а також продумайте власний варіант виконавського плану І і ІІ куплетів пісні «Тихий марш» муз. Г. Гладкова.

Вихід з класу під звучання пісні «Тихий марш» Г.Гладкова.